INSPIRACJE JAPOŃSKIE W MALARSTWIE MŁODEJ POLSKI, dr Anna Król

24 listopada 2021 r., godz. 10:00

wykład online: INSPIRACJE JAPOŃSKIE W MALARSTWIE MŁODEJ POLSKI
(kanał Youtube:  https://youtu.be/EosyolWXzF4)

Dr Anna Król, historyk sztuki, muzealnik, kurator, aranżer wystaw, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego; kustosz dyplomowany i kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, pracuje w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, gdzie prowadzi Pracownię Edukacji i Upowszechniania Sztuki na Wydziale Malarstwa oraz wykłada historię sztuki i kultury na Wydziale Reżyserii i Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. 

Zajmuje się sztuką polską i obcą XIX i XX wieku oraz najnowszą, dawną sztuką japońską, japonizmem, muzealnictwem i wystawiennictwem. Od 2005 roku prowadzi autorski projekt wystawienniczo-badawczy "Japonizm polski", szczególnie interesują ją zjawiska transkulturowości, animal studies i ekokrytyka.

Autorka ponad dwustu wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Paryż, Praga, Salamanka, Walencja, Santiago de Compostela, Chicago, i inne) problemowych i monograficznych, katalogów monograficznych, książek i artykułów.

Laureatka wielu nagród i odznaczeń, m. in. Krzyż Kawalerski (1999), Nagroda im. ks. Szczęsnego Dettloffa (1994), Nagroda indywidualna ministra Kultury i Sztuki (1994), srebrna Gloria Artis (2014).
Członek: ICOM, SHS. 

loga