Teatr Kostiumów

teatr kostiumów

TEATR KOSTIUMÓW

21 listopada o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy do Galerii SOKÓŁ na wernisaż wystawy TEATR KOSTIUMÓW z Atelier Nomina Rosae, która jest częścią 17. edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII pn. „Zwierciadło świata – opowieść o mocy teatru”.
Na wystawie prezentowane będą kostiumy teatralne projektowane przez dr Marię Molendę i wykonane przez Elżbietę Mężyk do spektakli Teatru Nomina Rosae, Teatru Plejada oraz spektakli operowych w reżyserii Jitki Stokalskiej w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Prezentację kostiumów dopełnią fotografie dokumentujące zrealizowane spektakle teatralne.

Teatr tworzy specyficzne środowisko dla ubioru/kostiumu, który jest jednym z podstawowych elementów konstrukcji teatralnego świata i w dużym stopniu stanowi o jego niezwykłym charakterze. Proces tworzenia kostiumu jest wieloetapowy i zaczyna się od tekstu sztuki, rozmowy z reżyserem i ustalenia koncepcji artystycznej spektaklu, na którą składa się określenie m.in. czasu i miejsca akcji, a także szeregu innych czynników np. takich jak budżet. Potem powstaje projekt kostiumu, przynosząc ze sobą od razu kwestie takie jak wykrój i konstrukcja ubioru, dobór tkanin, dodatków, szczegóły wykończenia – każdy etap jest istotny i często problematyczny. Kostium pracuje z aktorem i jest jego narzędziem, dzięki któremu może stworzyć wiarygodną postać.

dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf, reżyserka i scenarzystka, od lat kieruje pracownią „Atelier Nomina Rosae”, w której powstają rekonstrukcje ubiorów historycznych oraz kostiumy do spektakli, filmów i różnego rodzaju działań artystycznych. Zaprojektowała kostiumy do ponad 30 spektakli i performanców, a także 10 filmów. Obecnie projektowane przez dr Marię Molendę ubiory wykonane w Atelier Nomina Rosae przez Elżbietę Mężyk prezentowane są na kilku wystawach: „Style i Mody” na Zamku w Pieskowej Skale, „Ukryte. Historia bielizny od średniowiecza po XX wiek” (oddziały Zamku Królewskiego na Wawelu), „Portret Mody. Piękno ubiorów renesansowych” na Zamku w Nowym Wiśniczu.

Elżbieta Mężyk – krawcowa, która od 2010 r. pracuje z dr Marią Molendą. Jest główną krawcową w Atelier Nomina Rosae i specjalizuje się w wykonywaniu ubiorów historycznych, szczególnie okresu renesansu i XIX wieku.
loga