koncert MUZYKA CZASÓW JANA MATEJKI - OD CHOPINA DO ŻELEŃSKIEGO, Marta Trybulec, Sławomir Cierpik

koncert MUZYKA CZASÓW JANA MATEJKI - OD CHOPINA DO ŻELEŃSKIEGO

Marta Trybulec

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu (sopran koloraturowy) znanej krakowskiej solistki operowej, Teresy Wessely. Głos kształciła również u Marii Morbitzer-Vardi z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na kursach wokalnych w Berlinie i Inssbrucku, pracując m.in. z angielskim pedagogiem, specjalistką od dawnego śpiewu, Jessicą Cash.

Jest solistką zespołu Camerata Cracovia, z którym związana jest od 1987 roku, tj. od początku jego istnienia. Dokonała z nim nagrań telewizyjnych i płytowych (Muzyka w dawnej Polsce, Muzyka dawnej Europy – Niemcy Polska, Kanty polskie i ruskie) oraz koncertowała w całej niemal Europie.

Oprócz muzyki dawnej wykonuje również utwory późniejsze, m.in. repertuar koloraturowy oraz pieśni polskich kompozytorów XIX-wiecznych: Chopina, Moniuszki i Żeleńskiego. Nagrała dwie płyty poświęcone twórczości Władysława Żeleńskiego: w firmie „Acte Prealable” wspólnie z tenorem Witoldem Wroną płytę z pieśniami i duetami, a w wytwórni „Dux”, razem z warszawską pianistką Marią Gabryś-Heyke, album z muzyką fortepianową i wokalną pt. Władysław Żeleński – Piano Works and Songs on period instrument.

Jest inicjatorką koncertów muzycznych w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach, miejscu urodzenia Wł. Żeleńskiego, oraz propagatorką jego twórczości. Działa jako prezes Fundacji Imienia Władysława Żeleńskiego.

 

Sławomir Cierpik

Absolwent z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus (1992 r.). Obecnie adiunkt w Katedrze Kameralistyki tej uczelni z tytułem profesora. Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych m. in. u prof. Ryszarda Baksta oraz Wiener Schubert Trio.

Jest laureatem nagród i wyróżnień, m. in. II nagrody na XI Konkursie Muzyki Kameralnej  w Łodzi (1992 r.), II miejsca na konkursie poświęconym twórczości kameralnej W. A. Mozarta w Krakowie (1991 r.), nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim (1992 r.) w Niemczech oraz złotej odznaki w konkursie "Primus inter Pares" ufundowanej przez Prezydenta  Miasta Krakowa.

Od 1995 roku, wraz ze skrzypkiem Romanem Reinerem i wiolonczelistką Barbarą Łypik-Sobaniec występuje w triu fortepianowym „Reiner Trio” koncertując w kraju i za granicą i dokonując z nim nagrań. W roku 2011 Sławomir Cierpik z Maciejem Lulkiem (skrzypce) i Barbarą Łypik-Sobaniec (wiolonczela) założyli trio fortepianowe: „Malawski Trio”, pragnąc wspólnie propagować i wykonywać polską muzykę kameralną, w tym dzieła  Chopina,  Różyckiego, Malawskiego, Walacińskiego, i in.

 Jako akompaniator Sławomir Cierpik współpracuje z najwybitniejszymi polskimi solistami, m.in. ze znaną skrzypaczką Kają Danczowską, z którą występował w salach filharmonii we Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Jeleniej Górze i Katowicach.