Olga Boznańska - Kobieta Artystka

Wychowana w Krakowie, wykształcona w Monachium i robiąca karierę na przełomie wieków XIX i XX w Paryżu, obywatelka świata i pierwsza dama polskiego malarstwa Olga Boznańska jest przykładem wielkiej kobiecej odwagi i determinacji. Poddała się swoistej i trwającej latami wędrówce, ciągłym powrotom na rozdroża. Tułaczka, nieustająca ucieczka i poszukiwania powodowane przede wszystkim pragnieniem bycia dobrym i spełnionym artystą pociągały za sobą konieczność ciągłego podejmowania wyborów, były też rodzajem buntu wobec rzeczywistości, a przede wszystkim – co należy podkreślić – były nieustającym szukaniem własnej niezależności, własnego ego, miejsca dla siebie – dla kobiety artystki w tym zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Wyboru swego losu Olga Boznańska dokonała już we wczesnej młodości – jej wybór to sztuka – a efektem tego wyboru stało się uczestnictwo w światowym życiu artystycznym, prestiżowe nagrody międzynarodowe, eksponowanie prac w najbardziej ekskluzywnych i popularnych salonach malarskich w Europie i w Stanach Zjednoczonych, zakupy do najlepszych kolekcji sztuki, powodzenie wśród międzynarodowej klienteli. Jej kariera malarska rozpoczęta w Krakowie końca XIX wieku, kontynuowana w najważniejszym ówczesnym ośrodku artystycznym, jakim było Monachium, swoje apogeum osiągnęła w Paryżu. I malarstwo określiło jej życie – świadomie się w nim zatraciła, poświęcając mu życie osobiste.


Niezaprzeczalny wydaje się jednak fakt, że Boznańska pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku pokazała, jak mocna może być kobieta – że stać ją na świadome wybory i samodzielne określenie swojej drogi życia. Nieprawdziwe zdają się określenia towarzyszące Oldze Boznańskiej, ze poświęciła życie dla malarstwa. Ona go nie poświęciła, ale w pełni świadomie wybrała taką, a nie inną drogę życia. Wybrała malarstwo, które dla niej było prawdziwym spełnieniem.

Urszula Kozakowska-Zaucha